Alergia na mleko

Zapewne każdy z nas pamięta słynne hasło „Pij mleko, będziesz wielki!”, pojawiające się na bilbordach i ekranach telewizorów. Trudno wszak się temu dziwić, przez wiele lat z pokolenia na pokolenie przekazywana była informacja o tym, iż jest to produkt niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Lecz zapominano niejako o dodaniu paru słów na temat dolegliwości, która jest coraz powszechniejsza zarówno wśród mieszkańców naszego kraju, jak i za granicą. Jest to alergia na mleko.

Specjaliści przekonują, iż niemal połowa społeczeństwa miewa problemy zdrowotne związane z wypijaniem owego białego płynu. Widać zatem wyraźnie, iż alergia na mleko zdecydowanie nie jest dolegliwością rzadką czy odosobnioną.

Znane i typowe objawy tej alergii są związane głównie z pracą układu pokarmowego (biegunka, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia). Dość często pojawia się jednak także wysypka oraz nudności. Istnieje jednak także szereg dolegliwości mniej znanych, należą do nich chociażby: atopowe zapalenie skóry, przewlekły kaszel oraz zapalenie zatok, a także zespół jelita drażliwego. Wiele osób boryka się także z innymi niepożądanymi symptomami po wypiciu mleka. Wymienić tu należy bóle stawów, głowy oraz mięśni, astmę, częste oddawanie moczu oraz zapalenie spojówek. Z pewnością nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż alergia na mleko może wiązać się także z tak poważną dolegliwością, jaką są zaburzenia pracy serca. Prócz tego lekarze wymieniają także objawy związane z pracą układu moczowego- częste oddawanie moczu, moczenie nocne. Nie możemy zapomnieć także o innych zaburzeniach, tych związanych z pracą gruczołu tarczycy oraz snem. Zapalenie spojówek także może stać się jednym z objawów.

Warto wspomnieć również o bardzo istotnej kwestii, z której niewiele osób zdaje sobie sprawę. Otóż gdy czujemy silne pożądanie mleka i jego przetworów, podejrzewać należy, iż mamy do czynienia z utajoną alergią na mleko. Gdy zatem zauważymy u siebie objawy wymienione w artykule i mamy problemy z ich zniwelowaniem, wykonajmy test z krwi lub biorezonans. Wszak dolegliwości związane z występowaniem owej alergii, jak już wspomnieliśmy, mogą być bardzo różnorodne.

Zwróćmy uwagę na fakt, jak duże ilości mleka spożywają Polacy. Wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania bez płatków zalanych owym białym płynem. Mleko dodawane jest w przypadku przygotowywania szeregu potraw (jak choćby budynie, naleśniki, ciasta. Miejmy jednak na uwadze, że możemy znaleźć się w grupie, u której występuje alergia na ten produkt – wtedy należałoby całkowicie wykluczyć go ze swojej diety, aby nie borykać się z tak niepożądanymi dolegliwościami, jak chociażby częste oddawanie moczu, zaburzenia rytmu serca czy zapalenie zatok.

Nie wierzmy zatem bezkrytycznie zapewnieniom, że tylko mleko może stać się dla nas źródłem cennego wapnia oraz innych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bowiem kiedy zmagamy się z alergią na ten produkt, bez trudu możemy spożywać jego różnorakie zamienniki.

Zapraszamy na Odczulanie do naszego Gabinetu w Rzeszowie.