Alergie pokarmowe Medica Futurum Rzeszów

Alergia pokarmowa to dolegliwość coraz powszechniejsza. Dotyka ona zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz osoby starsze. Różne są jej objawy – począwszy od kłopotów z układem pokarmowych (takich, jak chociażby biegunki czy bóle brzucha), skończywszy na problemach skórnych (wysypki, świąd, pokrzywka).

Alergia pokarmowa może skutecznie uprzykrzyć pacjentowi życie – zdają sobie z tego doskonale sprawę ci, którzy na nią cierpią. Warto jednak wiedzieć o tym, iż pewien czynnik może w znacznym stopniu nasilać nieprzyjemne i niepożądane dolegliwości. Jest to stres, o którym mawia się często, że to jeden z najniebezpieczniejszych dla ludzkiego zdrowia czynników dwudziestego pierwszego wieku. Jak zatem działa on na organizm osób z alergią? Już wyjaśniamy.

W sytuacjach stresowych do krwi wydzielane są hormony, kortyzol  (organiczny związek chemiczny, który wytwarzany jest przez warstwę pasmowata kory nadnerczy) oraz adrenalina (wydzielana na zakończeniach włókien współczulnego układu nerwowego). Wówczas w organizmie podnosi się poziom histaminy, w rezultacie czego nasilone zostają stany alergiczne oraz zapalne. Podawanie leków antyhistaminowych ma zatem uzasadnienie wówczas, kiedy pacjent nie jest narażony na przewlekłe i długotrwałe działanie stresu. W przeciwnym razie ich działanie bowiem jest niestety w znacznej mierze zniwelowane.

Sam stres nie jest przyczyną powstania alergii pokarmowej, jednak w bardzo dużym stopniu nasila jej objawy, które, jak wiemy, są dla pacjentów niezwykle uciążliwe. Wszak alergia stanowi niejako nadmierną „odpowiedź” ludzkiego układu immunologicznego na szereg niekorzystnych czynników z zewnątrz. Należą do nich chociażby: podawanie antybiotyków, chemizacja życia czy przerost grzybów z gatunku candida (z którym ma problem coraz szersza rzesza społeczeństwa, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych).

Warto podkreślić wyraźnie, iż stres nasila wiele dolegliwości, w tym stanu zapalne oraz alergiczne. Wielu pacjentów, którym udało się zniwelować go w swoim życiu przynajmniej na tyle, na ile jest to możliwe, odczuło znaczne polepszenie stanu swojego zdrowia –  wysypki, pokrzywka czy świąd znikają lub są znacznie mniej nasilone, podobnie ma się rzecz w przypadku problemów z układem pokarmowym po zjedzeniu „zakazanych” produktów.

Jak podkreślają specjaliści, bardzo dobre rezultaty daje odczulanie metodą biorezonansu. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, iż ma ono niejako podwojone działanie, zwalcza skutecznie nie tylko alergie, lecz także tonizuje układ nerwowy pacjenta, dzięki czemu w jego organizmie nie rośnie w czasie stresu poziom adrenaliny oraz koryzolu.

Pamiętajmy, iż gdy spróbujemy w jak największej mierze wykluczyć z naszego życia sytuacje stresowe lub też nauczymy się walczyć z jego ich skutkami w skuteczny i kompleksowy sposób, z pewnością alergia pokarmowa, z którą się borykamy (od urodzenia lub też od pewnego momentu w życiu) nie będzie dawała tak nasilonych dolegliwości. Stres to wróg naszego zdrowia, a jego negatywne działanie niestety jest przez nas mocno odczuwalne.

 

Alerigie pokarmowe badanie rzeszow
Alerigie pokarmowe badanie rzeszow