Analiza pierwiastkowa włosów – kilka słów o tej metodzie. 

Nowoczesne metody diagnostyczne stają się bardzo popularne zarówno w naszym kraju, jak poza jego granicami. Jedną z nich jest analiza pierwiastkowa włosów. Pozwala ona bowiem w wyczerpujący i kompletny sposób ocenić stan wewnętrzny ludzkiego organizmu, między innymi oddziaływanie metali ciężkich czy stan przemiany mineralnej.

Niegdyś tego typu diagnostykę przeprowadzano wyłącznie na podstawie badań krwi. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż pierwiastki znajdujące się we włosach mają 50 razy wyższe stężenie niż w surowicy. Dlatego wyniki analizy pierwiastkowej włosów są znacznie bardziej miarodajne i pozwalają na ocenę zawartości biopierwiastków w dość długim czasie (na przełomie nawet 3 miesięcy). Poza tym rezultaty badania krwi mogą nie być zbyt dokładne – stężenie pierwiastków we krwi zmienia się chociażby ze względu na porę dnia. Jeśli zaś chodzi o analizę włosów, jest to wartość stała.

analiza-pierwiastkowa-wlosow-rzeszow
Analiza pierwiastkowa Rzeszów

Analiza pierwiastkowa Rzeszów
posiada jako metoda diagnostyczna szereg zalet. Wspomnieć warto choćby o tym, iż Światowa Organizacja Zdrowia właśnie badanie włosów wybrała jako odpowiednie do prawidłowej i miarodajnej oceny wpływu metali ciężkich na stan zdrowia. Ponadto, jak już wspomnieliśmy, stężenie wielu pierwiastków jest w nich znacznie wyższe niż w surowicy czy innych tkankach. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż analiza pierwiastkowa włosów w Rzeszowie jest dla pacjenta bardzo wygodna – nie wiąże się bowiem z bólem ani trudnościami podczas pobierania próbki.

Wspomnijmy także, iż fakt określenia ilości pierwiastków śladowych w naszym organizmie jest niezwykle istotny. Specjaliści podkreślają bowiem, że są one znacznie ważniejsze od witamin, a ich niedobory czy nadmiary mogą być dla nas bardzo szkodliwe, wiążą się bowiem z zaburzeniem płynności przemian zachodzących w ciele.

Istnieje wiele czynników mogących w poważnym stopniu zachwiać stanem równowagi owych pierwiastków w organizmie. Warto wspomnieć choćby o tak powszechnym w dzisiejszych czasach stresie. Powoduje on usunięcie wielu niezbędnych pierwiastków i składników odżywczych, a także blokuje ich prawidłowe przyswajanie. Nie bez znaczenia jest także dieta – złe nawyki żywieniowe, alkohol, używki, a także spożywanie przetworzonej żywności lub ciągłe zmiany w sposobie odżywiania – to sprawia, iż wiele osób boryka się z problemem niedoborów pierwiastków śladowych. Także niektóre leki mają w tym przypadku niepożądane działanie – podwyższają ilość metali ciężkich, jednocześnie zmniejszając zapasy cennych składników. Kolejnymi czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na zaburzenie ilości pierwiastków śladowych są: zanieczyszczenia powietrza oraz nieprawidłowo dobrana suplementacja. Zachwiania równowagi cennych składników odżywczych mogą być także dziedziczne.

W jakich przypadkach zaleca się przeprowadzenie analizy pierwiastkowej włosów w Rzeszowie? Jest ona polecana osobom borykającym się z obniżoną odpornością organizmu, a także w profilaktyce leczenia. Wykonuje się ją w przypadku alergii, zaburzeń gastrologicznych, neurologicznych czy hormonalnych. Jest to także znakomita metoda diagnostyczna dla pacjentów z otyłością czy zaburzeniami neurologicznymi. Sprawdza się również w czasie rehabilitacji czy wzmożonego wysiłku fizycznego, a także u kobiet w ciąży lub w czasie jej planowania.

Warto zdawać sobie sprawę z kondycji własnego organizmu – tego, w jakich proporcjach występują pierwiastki śladowe, zaś w jakich szkodliwe metale ciężkie. Wszelkie nieprawidłowości mogą mieć bowiem poważne konsekwencje. Dla przykładu: nadmierne spożywanie wapnia prowadzi do otyłości i osteoporozy, z kolei niedobory magnezu, żelaza i wapnia wiążą się ze wzmożonym pobieraniem przez organizm szkodliwego ołowiu.