Objawy Boreliozy

Borelioza znana jest od niedawna, ale niestety zbiera coraz większe żniwo. Bakterie te mogą występować w kilku postaciach – jako krętki, a także w formach przetrwalnikowych. Krętki są bardzo ruchliwe, natomiast formy przetrwalnikowe nieruchome, za to są odporne na antybiotyki . Borelia może przenikać do komórek ludzkich  i tam przeżyć. Niektóre odmiany boreliozy wywołują dolegliwości stawowe, inne neurologiczne. Istnieją też bakterie powodujące zmiany skórne.

Jakie są objawy boreliozy?

Generalnie borelioza atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Może pojawić się tzw. rumień wędrujący. Rumień wędrujący występuje w ok. 30 proc. przypadków boreliozy (u dzieci tylko w 10 proc.). W tej fazie mogą pojawić się objawy grypopodobne. Jeśli nie podejmiemy szybko terapii, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

Po roku od zakażenia borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Lista objawów tej fazy jest długa. Pojawia się gorączka, dreszcze, bóle głowy, gardła, stawów, tiki mięśni, sztywność stawów. Chory może mieć paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, problemy z mówieniem, orientacją przestrzenną.

Ponadto statystyczny pacjent z boreliozą nosi w sobie dziesiątki infekcji tj: grzyby pleśniowe, wirusy, bakterie (paciorkowce i gronkowce), aż po pasożyty obłe i płaskie, produkujące dużo toksyn, dodatkowo uszkadzających system immunologiczny.

Uszkodzenie układu immunologicznego stymuluje powstawanie zjawiska autoagresji, które powoduje uszkodzenie głównych narządów organizmu. Z powodu autoagresji pacjenci są bezbronni wobec infekcji mikrobiologicznych.

Terapia usunięcia boreliozy musi obejmować naprawę układu immunologicznego i usunięcie wszelkich koinfekcji mikrobiologicznych oraz pasożytów. W Medica Futurum stymulujemy usuwanie boreliozy elektronicznie przy zastosowaniu prądu o zmiennej częstotliwości oraz magnetycznie.